Prof. Mykolas Mauricas: „Šiaurės šalyse su vitamino D trūkumu susiduria milijardas žmonių“

2015/11/06 Kategorija: Apie vitaminą D

Lietuvos imunologų draugijos prezidentas imunologas dr. Mykolas Mauricas tvirtina, kad daugybė ligų susiformuoja dėl imuninės sistemos sutrikimų, todėl svarbu, kad ateityje išsamūs imuniteto tyrimai padėtų užkirsti kelią ypač sunkioms, žmoniją naikinančioms ligoms.

– Minint Imunologijos dieną surengtos konferencijos pagrindinė tema buvo – vitaminas D. Kodėl pasirinkta būtent ši sritis?
– Visi esame girdėję, kad vitaminas D būtinas kalcio apykaitai ir kaulų struktūrai palaikyti, o jo stoka sukelia rachitą. Tačiau pastarųjų metų tyrimai rodo, kad vitamino D trūkumas siejamas ir su kitomis ligomis. Dauguma mūsų organizmo ląstelių turi šio vitamino receptorius ir tarsi jaučia jo kiekio svyravimus. Vitaminas D susidaro odos ląstelėse, veikiant ultravioletiniams spinduliams. Jo taip pat gauname su maistu. Tačiau dėl saulės stygiaus, nuolatinio buvimo uždarose patalpose, tam tikrų mitybos įpročių daugumai žmonių vitamino D trūksta.

– Iš medikų tenka girdėti, kad lietuviai, atsižvelgiant į mūsų geografinę situaciją, vis dažniau susiduria būtent su šio vitamino trūkumu. Ar tame yra tiesos ir kokios pagrindinės priežastys, kodėl mums gali trūkti šio vitamino? 
– Tokias prielaidas galima daryti, bet tikslių tyrimų ar įrodymų kol kas nėra. Į šį klausimą turbūt tiksliausiai galėtų pasakyti šeimos gydytojai. Bet tai nereiškia, jog dabar kiekvienas turime imti papildomai vartoti šio vitamino. Jo galima gauti tiek su maistu, tiek būnant saulėje, kuri skatina jo gamyba. Bet norėčiau pabrėžti, kad vitamino D trūkumas nėra mirtina liga, tačiau jis svarbus visam mūsų organizmui.
Kadangi dėl mitybos įpročių vartojame mažai žuvies produktų, saulės pas mus yra irgi mažai, Lietuvoje turėtų būti labai nedaug žmonių, turinčių rekomenduojamą vitamino D kiekį. Atlikti tyrimai rodo, kad tarp Šiaurės šalių su vitamino D trūkumu susiduria milijardas žmonių.

– Ar teisingai suprantu, kad vitaminas D stiprina imuninę sistemą ir nuo jo kiekio priklauso atsparumas ligoms?
– Taip. Vitaminas D veikia žmogaus imuninę sistemą ir peršalimo arba virusinės infekcijos puola rečiau, kuomet šio vitamino kiekis yra normalus. Jis dalyvauja daugybėje kūne vykstančių procesų ir mokslininkai pastaruoju metu akcentuoja, jog vitaminas D – viena reikšmingiausių medžiagų organizmui. Atlikta nemažai tyrimų teigiančių, jog sureguliavus vitamino D kiekį organizme, mirtingumas nuo tam tikrų ligų mažėja.

– Pernai, jei neklystu, konferencijos tema buvo onkologija, kaip ji susijusi su imunologija?
– Kai kurios onkologinės ligos arba labai sunkiai yra gydomos, arba iš viso neišgydomos. Tiesa, taikant pažangias diagnostikos ir gydymo technologijas diagnozuotos ankstyvos stadijos onkologinės ligos jau yra pagydomos. Gydant vėžį imunitetas yra labai svarbus. Tiesa, imuniteto ir onkologinių ligų sąsaja atrasta ne taip jau seniai. Tam pasitarnavo eksperimentinė onkologija. Imunitetas skirtas ne tik atpažinti ir sunaikinti kenksmingus antigenus, susidoroti su patogeninėmis bakterijomis, virusais, alergenais bet ir saugoti ląsteles, organus bei audinius.

– Turbūt sutiksite, kad pastaruoju metu įvairiausių maisto papildų gamintojai, reklamuodami produktus, stengiasi vis pabrėžti, kad būtent jų maisto papildas yra geriausias ir vos kelios tabletės pajėgios išspręsti sveikatos problemas. Ar maisto papildais iš tikrųjų galima taip sustiprinti imunitetą, kad būtų išvengta ligų?
– Blogiausia, kad pacientai papildus nusiperka be gydytojo rekomendacijų. Jeigu žmogus vartoja kokių nors vitaminų, kurių sudėtyje yra tos pačios medžiagos, kaip ir imunitetą stiprinančiuose preparatuose, tų medžiagų gali būti per daug. Dėl to kai kurie organai būna be reikalo apkraunami. Aš manau, kad verta pasikonsultuoti su gydytoju. Būna atvejų, kai žmogaus organizmas negali pasisavinti tam tikrų medžiagų arba jis dėl įvairių sutrikimų negali visavertiškai maitintis, todėl jam trūksta kai kurių maisto medžiagų. Tada gydytojas pagal savo kompetenciją galėtų parinkti maisto papildą. Tačiau pačiam žmogui, tik pažiūrėjusiam reklamą, nepatarčiau jų vartoti. Galima prisidaryti daugiau žalos nei naudos, o kartais tiesiog išleisti pinigus, kai to visai nereikia.

– Bet reklama labai viliojanti, tarkim, jaučiate nuovargį – gerkite tokius papildus, dažnai sergate peršalimo ligomis – rinkitės kitą maisto papildą. Sakote, kad tai tik graži reklama?
– Kartais, taip. Stiprinti imunitetą bet kokiais maisto papildais neatlikus tyrimų, ko iš tikrųjų trūksta beprasmiška. Jei gersite vitaminus, kurių jūsų organizmui visiškai netrūksta, tiesiogine prasme, išleisite pinigus vėjais. Sutinku, kad imuniteto tyrimas yra nepigus, bet tuomet tiksliai žinotumėte ir gal net nemažai sutaupytumėme. Noriu pabrėžti, kad prieš vartojant maisto papildus reikia atlikti tyrimus, ko jums labiausia trūksta.

– Kuo jus sužavėjo imunologija, kad pasirinkote šią specialybę? 
– Nes čia visuomet yra ką veikti (juokiasi). Tai – labai plati sritis, kur atliekama be galo daug tyrimų ir kas svarbiausia, bent jau man taip atrodo, ji niekada neišnyks. Imunologija – biomedicinos mokslų šaka, kurioje žinios ir atradimai, gauti eksperimentuojant su laboratorinis gyvūnais. Man tai buvo įdomu.

Šaltinis: http://lsveikata.lt/