Vitamino D trūkumas ir depresija

2015/11/25 Kategorija: Apie vitaminą D

Seniai pripažinta, kaip svarbu plėtoti ir palaikyti tvirtus kaulus. Neseniai buvo aptikta, kad vitaminas D labai svarbus daugeliu aspektų sveikatai ir gerovei. Vitamino vartojimas ir trūkumas buvo susijęs su nuo amžiaus susijusiomis ligomis: osteoporozės, hipertenzijos ir širdies ligų, periodonto, vėžio ir autoimuninės ligos. Visai neseniai atrasta, kad mažas vitamino vartojimas buvo susijęs su įvairiais nuotaikos ir pažinimo sutrikimais.

Šis vitaminas yra vienas iš nedaugelio vitaminų organizme iš tikrųjų galintis gaminti ir yra žinomas kaip saulės vitaminas, nes jo poveikis skatina saulės produkciją. Palyginti nedaugelyje gamtinių mitybos šaltinių yra vitamino D, nors vitamino prisotinti pieno produktai vaidina svarbų vaidmenį siekiant užkirsti kelią trūkumui.

Tyrimai su pagyvenusiais žmonėmis parodė ryšį tarp mažo vitamino D kiekio, depresijos ir nuotaikos sutrikimų

Depresija yra dažna ir plačiai paplitusi problema vyresnio amžiaus žmonėms. Mokslinių tyrimų duomenimis, daugiau kaip 20 procentų žmonių, vyresnių nei 65 metų, patiria simptomus.

Orientyras yra 2008 metų tyrimas, kuriame buvo stebimi daugiau nei 1200 vyrų ir moterų 65 metų ir vyresnių. Jis parodė neabejotiną koreliaciją tarp vitamino D trūkumo, depresijos, nuotaikos svyravimo, ir kitų pažintinių funkcijų problemų. Vitamino koncentracija kraujyje parodė, kad yra 14% mažesnė vidutiniškai tarp subjektų, kurie kenčia nuo lengvos depresijos, nei tarp nesergančių depresija ir tų, kurie serga stipria depresija – vitamino D kiekis buvo dar mažesnis už įprastą.

Tyrime taip pat buvo matuojamos kitos medžiagos kraujyje, kurios žinomos kaip susijusios su D vitamino trūkumu. Bandymai nustatė, kad parathormono kiekis kraujyje, kuris padidėja, kai kraujyje vitamino D kiekis per mažas, yra žymiai didesnis pacientams, kurie patiria depresijos simptomus ir kognityvinius sutrikimus.

Vitaminas D ir depresijos, vidutinio amžiaus moterų ryšys

Vitamino D trūkumas ir depresijos atsiradimas gali būti labai svarbu moterų vidutiniam amžiui, kurioms yra didelė rizika dėl depresijos ir kitų D vitaminų trūkumo sutrikimų.

Kūno gebėjims gaminti vitaminą D mažėja, nes su amžiumi trūkumas gali sukelti kalcio absorbcijos sumažėjimą. Jis jau seniai suprato, kad maža kalcio absorbcija padidina kaulus -silpnina ligas, pavyzdžiui, osteoporozės riziką, tačiau pastaruoju metu buvo nustatyta, kad mažas kalcio kiekis taip pat gali padidinti depresijos riziką.

Vyresnio amžiaus moterims tai yra ypatingai svarbu, nes estrogenų kiekis taip pat mažėja su amžiumi ir sumažintas estrogeno kiekis taip pat paveikia kalcio absorbciją.

Vykdomi moksliniai tyrimai patvirtina vitamino D trūkumą ir nuotaikos sutrikimus, ypač po menopauzės, tačiau taip pat manoma, kad tai svarbu ir jaunesnių moterų amžiuje. Pastaraisiais „University of Massachusetts“ tyrimas parodė, kad kalcis ir vitaminas D padeda kontroliuoti nuotaiką, susijusią su simptomais prieš menstruacinį sindromą, jaunesnėms moterims žymiai sumažina nerimą ir irzlumą.

Šaltinis: http://www.beligu.lt/