Vitamino D trūkumas susijęs su didesne diabeto rizika

2018/04/26 Kategorija: Apie vitaminą D|Klinikiniai tyrimai ir studijos

Epidemiologinės studijos atliktos Kalifornijos universiteto San Diego medicinos mokyklos ir Seulo nacionalinio universiteto rodo, kad žmogus turintis vitamino D trūkumą turi didesnę diabeto išsivystimo riziką.

Atradimai skelbiami 2018 metų balandžio 19-ąją dieną internete – PLOS One.

Mokslininkai ištyrė 903 žmonių (vidutinis amžius 74 metai), kurie tarp 1997 ir 1999 metų neturėjo jokių diabeto ir prediabeto indikacijų ir dalyvius sekė iki 2009 metų. Vitamino D kiekis kraujyje buvo nustatomas vizitų pas gydytoją metu kartu su gliukozės koncentracija plazmoje ir peroralinės gliukozės tolerancija.

Per šį laiką buvo diagnozuoti 47 nauji diabeto ir 337 ikidiabetiniai atvejai, kai nusatomas gliukozės kiekis kraujyje yra aukščiau normos, bet ne taip ženkliai, kad būtų galima diagnozuoti 2 tipo diabetą.

Studijoms mokslininkai nustatė, kad minimalus sveikas 25-hydroksivitamino D kiekis kraujo plazmoje turi būti 30 ng/ml (nanogramų mililitre). Tai yra 10 ng/ml aukščiau rekomenduojamo lygio, kurį 2010 metais rekomendavo Medicinos institutas, dabar esantis Nacionalinės Akademijos dalis. Dauguma konsultantų grupių teigia, kad vitamino D kiekis kraujo serume turėtų būti bent 50 ng/ml. Šis klausimas iki šiol yra karštai aptarinėjamas.

“Mes išsiaiškinome, kad dalyviai, kurių kraujyje 25-hydroksivitamino D kiekis buvo virš 30 ng/ml, turėjo trečdaliu mažesnę diabeto išsivystymo galimybę, o tie kurių buvo virš 50 ng/ml turėjo penktadaliu mažesnę riziką diabetui išvystyti ” – sako vienas straipsnio autorių Sue K. Park..

Vienas iš tyrimo bendraautorių Cedric Garland, San Diego medicinos mokyklos profesorius, sako, kad asmenys, kuriems nustatytas vitamino D lygis buvo mažiau 30 ng/ml, buvo laikomi turintys vitamino D deficitą. Šie asmenys turėjo net penkis kartus didesnę riziką susirgti diabetu, nei tų kurių tyrimų rezultatai rodė virš 50 ng/ml vitamino D kiekį kraujyje.

“Reikia tolimesnių tyrimų, kurie padėtų nustatyti ar didelis 25-hydroksivitamino D kiekis kraujyje užkerta kelią antrojo tipo diabetui išsivystyti arba trukdo pereiti nuo ikidiabetinės būklės į diabetą.” sako Garlandas. “ Bet šie duomenys ir ankstesni tyrimai rodo,kad yra stiprus ryšys”.

Norint pasiekti 25-hydroksivitamino D kiekį 30 ng/ml, Garlandas siūlo vartoti vitamino D papildus nuo 3000 iki 5000 tarptautinių vienetų (TV (IU)), taip pat būti saulėje su kuo mažiau uždengtu kūnu po maždaug 10-15 minučių kasdien vidurdienį.

10.1371/journal.pone.0193070